Per. Kas 21st, 2019

BTC Türk

Bitcoin ve geleneksel ekonomi normları ve yatırım araçlarına yakından bakış.

Bitcoin Nedir ?

3 min read

Bitcoin Nedir ?

Bitcoin hakkındaki kafa karışıklığını önlemek için Bitcoin’i 2 farklı parçaya bölmemiz lazım. İlk parça elinizde bulunan bitcoin yani dijital konseptin sahipliğini belirten bir parça kod. İkinci parça bir protokol olarak bitcoin bakiyelerinin kaydını tutan dağıtılmış bir ağ. İki parça da bitcoin’in temelini oluşturuyor.

Bu sistem araya herhangi bir merkez koymadan – banka ya da aracı gibi- kullanıcılar arasında ödeme yapılmasını sağlıyor. Elektronik olarak yaratılmış ve yine elektronik olarak sistemde tutuluyor. Bitcoin’ler dolar,euro ya da diğer herhangi bir para gibi basılı olarak değil dünya üzerindeki bilgisayarlar tarafından ücretsiz yazılımlar aracılığı ile üretilerek elde bulunuyor.

Bitcoin; dünya üzerinde yükselen değer olan ve bugün kripto para olarak adlandırdığımız, kriptografinin temelindeki doğrulamaya dayanan, geleneksel para birimlerinin karakteristiklerini paylaşan ilk para birimidir.

Bitcoin’i kim yarattı ?

Bir yazılım geliştiricisi olan ve Satoshi Nakamoto takma adına sahip kişi 2008 yılında bitcoin’i matematiksel kanıt sistemine dayanan bir ödeme aracı olarak ortaya koydu. Fikir, herhangi bir merkezi kuruluşa bağlı kalmadan, elektronik ortamda güvenli, doğrulanabilir ve değiştirilemez şekilde para alışverişi yapabilmek üzerine kuruluydu.

Günümüzde Satoshi Nakamoto’nun gerçek kimliği halen bilinmez durumda.

Geleneksel parabirimleri ile hangi açıdan farklı ?

Bitcoin, eğer iki tarafta gönüllü ise; elektronik ortamda bir şeyler için ödeme yapıp, satin alabilme üzerine kullanabiliyor. Bu açıdan euro, dolar, yen, tl gibi dijital ortamda el değiştirebilen para birimlerine benzemektedir.

Fakat bir kaç önemli konuda dijital parabirimleri farklılık göstermektedir.

1 – Bir merkezden yönetilmeme

Bitcoin’in en önemli karakteristik özelliği herhangi bir kişiye ya da kuruma bağlı olmamasıdır. Hiçbir kurum ya da kuruluş bu ağı yönetmemektedir. Bir grup gönüllü yazılımcı tarafından geliştirilmekte ve açık kaynak bir ağ üzerinde tüm dünyaya dağılmış olarak çalışmaktadır. Bu durum da paralarının bir banka ya da kamu kuruluşu tarafından yönetilmesini istemeyen kişiler ya da gruplar tarafından ilgi ile karşılanmaktadır.

Bitcoin aynı zamanda dijital parabirimlerinin “çoklu harcanma” sorununa da çözüm getirmektedir. İleri düzey bir kombinasyon ile kriptolanan bu parabirimi, kopyalanmanın ve tekrar kullanmanın önüne geçmektedir.

2 – Sınırlı kaynak

Geleneksel parabirimleri bir merkez bankasına bağlı olduğu için, bağlı bulundukları merkez bankaları tarafından sınırsızca basılabilir ve başkaları tarafından değeri manipüle edilebilir.

Bitcoin ile bu durum tamamen sınırlandırılmış ve ileri derece bir algoritma ile control edilmektedir. Her saat çok küçük oranda yeni bir bitcoin üretilmekte ve bu üretim 21 milyon Bitcoin üretilene kadar sürmektedir. Bu durum da bitcoin’i daha fazla cazibe merkezi haline getirmektedir. Çünkü iktisat biliminin temel kuramı olan “talep artar fakat arz sabit kalırsa; değer yükselir.”

3 – Anonim kullanım sunma

Geleneksel parabirimleri ile yapılan ödemelerde, ödeme yapanlar kimlikleri ibraz etmek zorundadırlar. Fakat bitcoin kullanıcılarında bu durum gerekli değildir. Merkezi bir onaylayıcı olmadığı için kullanıcılar kimliklerini belirtmek zorunda değillerdir.

Bir kullanıcı para transfer etmek istediğinde sistem yalnızca kullanıcının yeterli oranda bitcoin’e sahip olup olmadığına bakmaktadır. Sistem kimlik bilgisini öğrenme ihtiyacı duymamaktadır.

Pratikte her kullanıcı sanal cüzdan adresleri ile kimliklerini belirlemektedir. Yapılan işlemler birazcık efor ile bu şekilde takip edilebilmektedir. Ayrıca kamu kuruluşları kullanıcıları tespit etmek için yöntemler geliştirmiştir.

4 – Yapılan işlemlerin sabitliği

Bitcoin işlemleri, diğer elektronik işlemler gibi geri alınamaz. Herhangi bir genel hakim olmadığı için “tamam bu ödemeyi geri iade et” diyecek kimse de yoktur. Eğer işlem sisteme işlendiyse ve bir saatten fazla bir süre geçtiyse artık değişiklik yapmak mümkün değildir.

5 – Bölünebilirlik

En küçük bitcoin birimine satoshi denilmektedir. Bu da 0.00000001 bitcoin’e denk gelmektedir. Günümüz parası ile yaklaşık olarak cent’in yüzde biridir. Bu da makul olarak geleneksel elektronik para transferlerinin imkan vermediği mikrotransferleri mümkün kılmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.