Per. Kas 21st, 2019

BTC Türk

Bitcoin ve geleneksel ekonomi normları ve yatırım araçlarına yakından bakış.

Nasıl Bitcoin Alabilirim ?

2 min read

Kısaca bitcoin hakkındaki temel noktaları öğrendiniz. Bitcoin’in potansiyeli hakkında heyecanlısınız ve biraz satınalmak istiyorsunuz ama nasıl ?

(Lütfen asla karşılayabileceğiniz kayıptan fazla yatırım yapmayınız. Kripto parabirimleri çok hızlı yükselip çıkabilir.)

Bitcoin döviz işi yapan online marketlerden alınabilir ya da direk elindeki bitcoin’i satmak isteyen kişilerden alınabilir.

Üstelik Bitcoin alırken bir çok yolla ödeme yapabilirsiniz. Kredi kartınızla alabilir ya da banka üzerinden havale/eft sağlayabilir ve hatta başka kripto parabirimlerini kullanabilirsiniz. Bu tamamen kimden ya da nereden Bitcoin aldığınıza bağlıdır.

1 – Cüzdan ayarlama

İlk adım Bitcoin’inizi saklamak için bir cüzdan oluşturmak. Hangi satınalma methodunu tercih ederseniz edin muhakkak cüzdan’a ihtiyaç duyacaksınız. Bu online bir cüzdan da olabilir, masaüstünüzde çalışan bir yazılım da. Farklı cüzdan türlerine istinaden aynı zamanda size cüzdan sağlayacak bir çok servis de bulunmakta. Size en uygun olanını seçebilirsiniz.

Cüzdanlarla ilgili aklınızda tutmanız gereken en önemli konu size sağlanan anahtarı ve şifreyi Güvenli bir biçimde saklamanız. Bu ikisini kaybederseniz artık Bitcoin’lerinize erişimi de kaybedersiniz demektir.

ONLINE SATINALMA

2 – Hesap Açma

Kripto parabirimlerinin alış ve satışını yapa marketler sizin adınıza bitcoin alıp satmaktadır. Şuan bir çok bu işi yapan yer var ve birbirlerinden ayıran özellikleri güvenlik, likidite, sağlanan hizmetler ve dahası. Cüzdanınızı aldıktan sonra bu işlemleri yapacağınız yerleri iyice araştırmanızı tavsiye ederiz.

Şuan dünyanın en büyük bitcoin mağazası Bitfinex. Diğer büyükler arasında ise Coinbase, Bitstamp ve Poloinex yer alıyor. Fakat küçük hesaplar için bunlar yeterli olacaktır.

NAKİT İLE SATINALMA

2 – Ödeme yönteminizi seçin

LocalBitcoin gibi platformlar size yakınınızda yer alan Bitcoin döviz bürolarını bulmanıza yardım ediyorlar. Ayrıca LibertyX Amerika’daki bitcoin mağazalarının bir listesini de yine kullanıcılarına sunuyor.

Ayrıca bazı mağazalar size direk olarak bakalar üzerinden hizmet sağlamakta. Kredi hesabınızdan bir kaç saat içinde bitcoin almanıza olanak sağlıyorlar. Hatta bunu size sağlayan özel ATM’ler bile mevcut. Satınalma işleminin ardından bir kaç dakika içine cüzdanınıza aktarım sağlanmaktadır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.