Per. Kas 21st, 2019

BTC Türk

Bitcoin ve geleneksel ekonomi normları ve yatırım araçlarına yakından bakış.

Satoshi Nakamoto Kimdir?

3 min read

Kim olduğunu bilmiyor olabiliriz fakat ne yaptığını biliyoruz. Satoshi Nakamoto Kasım 2008’de yayınladığı bir makale ile bitcoin protokolünün mucididir.

Ardından 2009 yılında bitcoin’i yazılımsal olarak yayınladı ve bu projeyi mail listesi ile yayarak kendine yardım edecek kişileri de dahil etti. Tüm bu gelişmelerin ışığında bugün Bitcoin’in geldiği noktaya 2010 yılının sonlarında ulaştı. Nakamoto açık kaynak bir ekiple çalıştı fakat kendisi hakkında hiçbir bilgiyi açık etmedi. Kendisi ile son görüşen kişi bu görüşmeyi 2011 yılının ilkbahar aylarında yaptı ve en son aldığı bilgi “artık başka konular üzerine çalıştığı” oldu.

Bir Japon muydu ?

Kitabı kapağına göre yargılamamak en iyisidir. Ya da gerçekten yargılamalıyız.

“Satoshi” anlamı “açık düşünmek, bilge”. “Naka” anlamı “ileriyi gören, içeriden”. “Moto” anlamı “kaynağı”, ya da “temeli”.

Bu tip anlamlar ileri bir algoritmayı ve hareketi bulan birisini kolaylıkla tanımlayabiliri. Sorun; her kelimenin bir çok muhtemel anlama sahip olması.

Japan olup olmadığından asla emin olamayız. Gerçekte onun erkek olduğunu biliyoruz.

Nakamoto kimdir gerçekten bilen var mı ?

Hayır, fakat araştırmacı teknikler bazen bize gerçeklerden daha fazla fikirler sunabilir. The New Yorker gazetesinden Joshua Davis  Satoshi Nakamoto’nun Michael Clear olduğuna inanıyor. Dublin’s Trinity College’dan mezun kriptograf.

Bu sonuca nasıl vardığına gelince, Nakamoto’nun yazdığı 80.000 kelimeyi analiz eden gazeteci bunun ancak Michael Clear olabileceğini düşündü. İkinci tahmini de var ki bu Finli ekonomik sosyolojist ve eski oyun geliştiricisi Vili Lehdonvirta.

İki kişi de bitcoin’in mucidi olduğu hakkındaki iddiaları reddetti. Michael Clear halka açık şekilde Satoshi olduğunu 2013’deki Web Summit toplantısında dile getirdi.

Peki O’nun hakkında ne biliyoruz ?

Hakkında bildiğimiz tek şey, -onunla konuşan insanların röportajlarına dayanarak- sistem üzerine çok fazla düşünüp, kafa yorduğu

Geliştirici Jeff Garzik’in ifadesine göre O’nun kodlaması gelenekçi değildi. Klasik bir yazılım mühendisinden bekleyeceğiniz titiz testleri uygulamamıştı.

Ne kadar zengin?

 Sergio Lerner tarafından yapılan bir analize göre Bitcoin’in kurulmasının ardından Satoshi bir çok mining yaptı ve bu mining sayesinde 1 milyon harcanmamış Bitcoin elde etti. Günümüzde bunun değeri 1 milyar dolardan daha fazla.

Şimdi ne yapıyor ?

Kimse Satoshi’nin ne yaptığını bilmiyor fakat son e-mail’inde ilettiği şey “Başka konularla ilgileniyorum. Gavin ve herkesin elinde güvende”.

Devlet için mi çalışıyordu ?

Söylentiler var elbette. İsminin anlamanın “merkezi istihbarat” olduğunu iddia eden insanlar da var fakat insanlar görmek istedikleri gibi görürler. Bu da komplo teorilerinin doğasında vardır.

Sorulması gereken esas soru; neden 3 harfli organizasyonların kripto para hakkında bu kadar çok kafa yorduğu. FBI ve senatörlerin ellerini kollarını bağlayan bu yenilik potansiyel terörizme ve diğer türlü suçlara finanse olunmasında ön ayak olacak bir çözüm olması.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.